Pradžia   /   Tinklaraštis   /  Viskas, ką reikia žinoti apie gintarą
Viskas, ką reikia žinoti apie gintarą

Apie gintarą

Viskas, ką reikia žinoti apie gintarą

Gintaras yra bene gausiausiai mitais ir legendomis apipintas brangakmenis. Jis vadintas ir Baltijos auksu, ir atskilusiais saulės gabalėliais. Naudotas ir gydymui, ir apsaugai nuo priešų, o dabar vėl itin vertinamas kaip medžiaga modernumą ir tradicijas sujungiantiems papuošalams gaminti. Ir ne be reikalo. Susipažinkime, kas yra gintaras, kokios jo savybės ir kaip jos atsiskleidžia gintaro papuošaluose.

Kas yra gintaras?

Paprastai tariant, gintaras yra sustingę ir per milijonus metų fosilizavęsi spygliuočių sakai. Pirmą kartą šis organinės kilmės mineralas paminėtas dar prieš mūsų erą. Tačiau moksliškai jo kilmė ir susiformavimo teorija įrodytos tik XIX a. Iki to laiko būta įvairiausių mitų bei legendų, iš kur atsiranda gintaras, ir nesutarimų, ar tai tikrai augalinės kilmės produktas. Vis dėlto patvirtinta, kad seniau būta didelių spygliuočių miškų. Atšilus klimatui, medžiai pradėjo gausiai išskirti sakus. Šie nutekėjo ant žemės, susimaišė su gruntu ir ėmė kietėti.

Vanduo sakus iš žemės išplaudavo į jūrą, kur toliau vyko sudėtingi kaitos procesai. Taip sakų gabalėliai keitėsi ir ilgainiui virto mums pažįstamu gintaru. Įdomu tai, kad sakams tekant spygliuočių kamienais, į juos it į spąstus kartais pakliūdavo koks nors vabzdys, kito augalo ar net gyvūno dalis. Šios priemaišos vadinamos inkliuzais ir yra be galo vertingos mokslininkams, nes per milijonus gintaro susidarymo metų išliko nepakitusios, sandariai užkonservuotos sakuose.

Gintaro rūšys

Mums artimiausias ir geriausiai pažįstamas yra auksinis Baltijos gintaras. Tačiau iš tiesų šio mineralo rūšių gali būti įvairių.

Jos skirstomos tiek pagal spalvą, tiek pagal amžių arba vietą, kur gintaras išgautas. Pagal spalvą, gali būti išskiriami geltonasis, baltasis, juodasis ir mėlynasis gintaras. Pastarasis yra pats rečiausias, aptinkamas vos keliose vietovėse, daugiausiai Dominikos Respublikoje.

O baltasis gintaras nuo senovės laikomas pačiu prabangiausiu, nes savo spalva primena dramblio kaulą. Nors gintaras randamas visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą, Baltijos gintaras išlieka vienu ypatingiausiu. MONDRI asortimente atrasite ne vieną papuošalą su šiuo išskirtiniu baltu gintaru. Ypač šios rūšies gintaras naudojamas GEOMETRIC AMBER kolekcijos papuošalų gamyboje.

Jis susiformavo prieš maždaug 50 mln. m. ir iki šiol sudaro bene didžiausią pasaulyje išgaunamo gintaro dalį. Baltijos gintaras nuo seno vertinamas kaip pats kokybiškiausias, nes savyje turi daugiausiai gintaro rūgšties.

Kas yra juodasis gintaras?

Juodasis gintaras yra pagal spalvą išskiriama gintaro rūšis. Priešingai nei visiems įprastas medaus ar auksinio atspalvio gintaras, šis yra tamsus, nes čia fosilizavęsi sakai yra gausiai susimaišę su spygliuočių medžių ar kitomis augalinėmis dalelėmis.

Juodąjį gintarą galima vadinti viena kontraversiškiausia šio mineralo rūšimi, nes neįprasta jo spalva kelia daug debatų. Paprastai šis gintaras nėra grynai juodas ir, pakėlus jį prieš šviesą, atrodys tamsiai raudonas, žalsvas arba rusvas. Dėl to yra nepritariančių tokiam pavadinimui ir nesutinkančių, kad juodos spalvos gintaras apskritai egzistuoja. Vis dėlto juodasis gintaras yra nepamainomas papuošalų gamyboje. Iš jo pagaminti gintaro dirbiniai spinduliuoja prabanga, rafinuotumu ir puikiai dera prie klasikinio įvaizdžio. BLACK AMBER kolekcijos papuošalų asortimente subtiliai atskleidžiamas šio gintaro natūralumas ir prabanga.

Gintaro savybės

Būtent išskirtinės savybės geriausiai nusako, kas yra gintaras. O šis organinės kilmės mineralas pasižymi ypatingomis tiek fizinėmis, tiek gydomosiomis savybėmis. Nors daugeliui iš mūsų gintaras asocijuojasi būtent su medaus ar aukso gelsvumo spalva, kaip jau paaiškėjo susipažinus su juoduoju gintaru, šis mineralas iš tiesų pasižymi spalvų bei atspalvių įvairove.

Taip pat ir skirtingomis formomis. Būtų net sunku surasti visiškai vienspalvį ir lygų gintaro gabalėlį. Juk sakams nutekant iš medžių ir vėliau maišantis su žemėmis bei kietėjant, į juos patekdavo skirtingos priemaišos ir nevienodas jų kiekis. O formai įtakos turėjo ir sakų kiekis, koks išsiskirdavo vienu metu, ir vandens poveikis, kai sukietėję gabaliukai būdavo išplaunami iš grunto. Tad gintaras gali būti tiek šviesiai geltonas, tiek tamsiai raudonas. Jis gali būti skaidrus ir nepermatomas, įvairių formų. Dėl to, pasitelkiant skirtingus šviesos lūžio kampus, su juo galima išgauti nuostabių efektų. Su šia gintaro savybe dirbti ypač mėgsta juvelyrikos meistrai. Ją pabrėždami, o ne panaikindami, jie sukuria tikrus šedevrus.

Gydomosios savybės

Žmonės nuo senų laikų tikėjo, kad gintaras stiprina sveikatą. Senovėje šis mineralas buvo naudojamas ir kaip apsauga nuo pikto, ir įvairioms ligoms gydyti. Ir šiais laikais tikima, kad naudinga gintarą nešioti, ypač turint skydliaukės problemų. Palyginus su kitais brangakmeniais, gintaras yra itin lengvas ir šiltas.

Malonu, kai jis liečiasi prie odos, iš jo pagaminti papuošalai neapsunkina. Todėl taip pat tikima, kad gintaras teigiamai veikia žmogų energetiškai. Jis ramina, padeda palaikyti gerą nuotaiką ir suteikia jėgų.

Kas gaminama iš gintaro?

Dėl savo grožio ir optinių savybių gintaras pirmiausiai įsivaizduojamas kaip medžiaga juvelyrikos dirbiniams. Ir iš tiesų šis mineralas tinka tiek didingiems karoliams, tiek dailioms apyrankėms ar subtiliems auskarams. Tačiau iš gintaro gaminama ir daugybė kitų produktų.

Jo gydomosios savybės pritaikomos tiek medicinoje, tiek kosmetikoje, todėl jo galima rasti ir medicininiuose preparatuose, ir kosmetikos priemonėse.

Gintariniai papuošalai atgimsta iš naujo

Ne visada pakanka žinoti, kas yra gintaras ir kokiomis savybėmis jis išsiskiria, kad iš tiesų suvoktum beribes jo pritaikymo šiuolaikinėje juvelyrikoje galimybes. Juk gintaras nėra vien medaus gelsvumo karoliukai, suverti į apyrankę ar vėrinį. Gintaras gali atsiskleisti ir šiuolaikiškai.

Būtent tą ir daro MONDRI – perteikia nuo senovės vertinamą gintaro grožį bei išskirtinumą moderniai. Kaip ir kiekvienas gintaro gabalėlis yra unikalus tiek savo spalvų gama, tiek forma, taip ir kiekvienas MONDRI papuošalas išsiskiria subtiliu bei elegantišku dizainu. Kiekvienas dirbinys yra nugludintas iki tobulumo su meile ir skirtas unikalumą bei kokybę vertinantiems žmonėms.

Pamatykite, kaip natūralus gintaro grožis ir šiuolaikiškumas susipina MONDRI juvelyrikoje!

žiūrėti visus